Ekstremalny test otwornicy bimetalowej Wolfcraft 5474000

Do redakcyjnego warsztatu ponownie trafiła otwornica bimetalowa Wolfcraft 5474000 o średnicy 68 mm. Wykonaliśmy ją ekstremalny test wiercenia w żeliwie.

Przypominamy, otwornica Wolfcraft wykonana jest ze stali narzędziowej (korpus) i HSS (wieniec zębów), a więc o tzw. konstrukcja bimetaliczna. Korpus wykonany jest z grubej pokrywy, która zapewnia narzędziu stabilność i wysoką jakość wiercenia. Zęby otwornicy mają zmienną podziałkę. Maksymalna głębokość wiercenia tym narzędziem to 38 mm. Otwornica bimetalowa Wolfcraft 5474000 posiada 6-kątny uchwyt mocujący i przeznaczona jest do stosowania z akumulatorowymi wiertarko-wkrętarkami i wiertarkami sieciowymi do wiercenia otworów w takich materiałach, jak drewno, sklejka,

metale kolorowe, tworzywa sztuczne, płyty gipsowo-kartonowe, blacha stalowa.


Ponieważ dystrybutor otwornicy wrocławska firma „LŁ” (dawniej Lange Łukaszuk), doniosła nam, że doskonale narzędzie to sprawdza się w wierceniu twardych materiałach, np. w żeliwie, postanowiliśmy przeprowadzić bardzo wymagający jego test. Do napędu otwornicy 68 mm zastosowaliśmy wiertarko-wkrętarkę Milwaukee M18 CPD o zasilaniu 18 V z baterii Li-Ion 4,0 Ah. Otwór wykonaliśmy w płycie żeliwnej o grubości 7 mm. Do tej próby użyliśmy wiertła prowadzącego i podczas wiercenia stosowaliśmy się do dwóch zasad – skrawania dużym wiórem, czyli mocnego dociskania osprzętu przy małej prędkości obrotowej wiertarko-wkrętarki, i stałego chłodzenia za pomocą specjalnego płynu. Choć żeliwo to bardzo twardy materiał, zbliżający się twardościami do stali HSS, to jednak otwornica Wolfcraft poradziła sobie z tym zadaniem bardzo dobrze, choć cała operacja trwała dość długo (ok. 8 minut). Co ważne, po zakończeniu wiercenia tego bardzo twardego materiału zęby otwornicy pozostawały wciąż ostre, praktycznie jak nowe. Świadczy to o wysokiej jakości materiału HSS i dobrej technologii ostrzenia.

 

Co taki test oznacza dla fachowców z przemysłu, budownictwa i rzemiosła? Jak łatwo można zauważyć, do wiercenia w żeliwie czy stali konstrukcyjnej większych otworów używa się zwykle innych niż wykorzystane w teście narzędzi i maszyn, które są zaawansowane technicznie i materiałowo oraz bardzo drogie. Zatem ich stosowanie do wykonania małej liczby takich otworów jest zupełnie nieopłacalne ekonomicznie. Tu z pomocą przychodzi nam otwornica Wolfcraft – używając jej, wykonamy tanio dość duże otwory w żeliwie czy nawet stali konstrukcyjnej przy użyciu najprostszych elektronarzędzi (wiertarko-wkrętarki czy wiertarki udarowej lub bezudarowej). Ważne jest też to, że podczas prawidłowego wiercenia z użyciem chłodziwa otwornica Wolfcraft zachowa swoją wysoką trwałość i funkcjonalność.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments