III Ogólnopolskie Mistrzostwa Parkieciarzy w kategorii Open

Za nami kolejna edycja krajowych zawodów parkieciarskich. W dniach 11-13 kwietnia 2014 roku w Kielcach, podczas XXI Ogólnopolskich Targów Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz DOM, dziesięciu parkieciarzy spróbowało swoich sił w III Ogólnopolskich Mistrzostwach Parkieciarzy w kategorii Open.

Organizatorem przedsięwzięcia było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy, które całą imprezę przygotowało przy współpracy firm branżowych, m.in. Festool Polska i Redix. Organizacja zawodów podczas dużych targów budowlanych to nie tylko okazja do promocji profesjonalnych usług parkieciarskich wśród klientów indywidualnych, to także możliwość zaprezentowania zwiedzającym najnowszych, dostępnych na rynku systemów parkietowych.

 

/>

Od strony organizacyjnej nad wszystkim czuwał zarząd stowarzyszenia. W wydzielonej strefie parkieciarskiej w hali D znalazło się miejsce na pokazy aplikacji produktów chemii parkieciarskiej, zaś idąc wzdłuż stoisk firm docierało się do wydzielonych boksów, gdzie w sobotę i niedziele mieli rywalizować ze sobą najlepsi w Polsce parkieciarze. O miejscu mistrzostw informował olbrzymi baner zawieszony w honorowym miejscu hali, tuż nad głowami przechodniów.

W Mistrzostwach startowali Rafał Deryniowski z Krzeszowic, Łukasz Socha ze Świdnika, Mariusz Jabłoński z Gdańska, Krzysztof Ratka z Łodzi, Bartłomiej Stępień, Bartłomiej Kalita i Sylwester Wosztyl z Radomia, Stanisław Kornecki ze Skarżyska Kamiennej, Jarosław Litwiniec z Bliżyna oraz Waldemar Hotyński z Radomia. Zanim przystąpili do rywalizacji, spotkali się z jurorami, z którymi omówili zasady konkursu, regulamin, kryteria oceny i zapoznali się z wzorem konkursowym. Przygotował go Waldemar Kwiek, przewodniczący jury. Pochyleni nad nim finaliści opracowywali plan działania na dwa dni konkursowej pracy. A było nad czym rozmyślać, gdyż sam wzór nie był prosty. Należało przeliczyć i zaplanować wymiary kolejnych elementów układanki, znając długość i szerokość klepek.

Zawodnicy byli oceniani według następujących kryteriów: organizacja miejsca pracy i przestrzeganie przepisów BHP, dokładność cięć, wymierzenie wzoru, zamocowanie i trwałość ułożonego wzoru, rozliczenie materiału, staranność wykonania, szlifowanie, olejowanie i efekt końcowy wykonanej pracy. W tej edycji konkursu jurorzy byli wyjątkowo zgodni przy wydawaniu werdyktu – Mistrzem Polski został Mariusz Jabłoński, pierwszym wicemistrzem – Krzysztof Ratka, a drugim – Waldemar Hotyński.