Klucze imbusowe pod lupą (cz. II)

Tematem niniejszego odcinka o kluczach imbusowych jest geometria główki do wkręcania kątowego i jej wpływ na możliwości pracy w miejscach o utrudnionym dostępie.

Do najbardziej popularnych kluczy imbusowych należą niewątpliwie ich wykonania z końcówką kulistą. Umożliwia ona wkręcanie/wykręcanie pod kątem, a więc pracę narzędziem w trudno dostępnych miejscach. Kupując takie klucze do zastosowań profesjonalnych, warto się bliżej przyjrzeć takiej końcówce, jej geometrii i wykonaniu. Okazuje się bowiem, że każdy z producentów oferuje nieco inne końcówki kuliste pod względem kształtu (formy) oraz jakości wykonania. Konsekwencją tego faktu jest istotna dla użytkownika konstatacja: umożliwiają one bowiem

wkręcanie pod różnymi kątami, które wahają się od ok. 13° do 26°. Oczywiście, im większy taki kąt, tym narzędzie jest bardziej użyteczne. Podany przez nas zakres różnic jego wartości jest wynikiem nie tylko porównania jednego rozmiaru takich narzędzi odmiennych wytwórców, lecz także różnych ich wymiarów oferowanych w zestawach przez jednego producenta. Naszym zdaniem przyzwoity poziom profesjonalny kluczy imbusowych zakończonych końcówką kulistą wyznacza stały kąt (tj. bez względu na rozmiar narzędzia) o wartości powyżej 23° (zob. rys. 1.).

Następnym ważnym czynnikiem określającym jakość kulistej końcówki klucza jest optymalne dopasowanie jej do gniazda śruby. Wystarczy ją wetknąć w 6-kątne gniazdo odpowiadającej narzędziu śruby, aby przekonać się, że jest lepiej lub gorzej dopasowane do niej. Dobre końcówki kuliste powinny być dokładnie zwymiarowane, a także mieć ostro zakończone krawędzie i równe powierzchnie (zob. rys. 2.). Ogranicza to luz występujący pomiędzy narzędziem i gniazdem, czego pozytywnym skutkiem jest zmniejszenie nacisku jednostkowego przy przenoszeniu momentu obrotowego na śrubę, co wydłuża żywotność, zarówno śruby, jak i samego narzędzia.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments