Klucze maszynowe płaskie (część II) Optymalizacja ich kształtów

Zasadniczy kształt maszynowych kluczy stałych od lat nie ulega zmianie. Jednak w biurach konstruktorskich profesjonalnych producentów narzędzi powstają różne innowacje w tych prostych, zdawałoby się, narzędziach.

Te nowe pomysły służą polepszeniu komfortu pracy oraz podwyższeniu trwałości samych kluczy, jak również odkręcanych nimi nakrętek. Poniżej kilka przykładów tego typu kluczy.
Firma Stanley w oferowanych przez siebie kluczach płaskich zastosowała profil szczęki o nazwie Maxi-Drive Plus. Ten profil ma za zadanie zniwelować problem poślizgu szczęk na nakrętce. Jest to możliwe, gdyż klucz płaski dzięki specjalnemu kształtowi szczęki w czasie pracy blokuje się na nakrętce. Dzięki temu

rzeczywiście poślizg ulega zmniejszeniu.

\Nowy profil pozwala również na to, by punkt styku klucza i nakrętki został przesunięty z naroża na płaszczyznę. Taka konstrukcja zmniejsza w znacznym stopniu ryzyko uszkodzenia nakrętki podczas intensywnego jej odkręcania lub zakręcania. Specjalnie profilowana powierzchnia styku pozwala na uzyskanie w kluczach Maxi-Drive plus 4 razy większego kontaktu klucza z odkręcaną (lub zakręcaną) nakrętką. Producent twierdzi, że dzięki temu przeniesienie momentu obrotowego może zostać zwiększone aż o 15%. Omawiany profil Maxi-Drive Stanley zastosował również w produkowanych przez siebie kluczach oczkowych. Specjalnie wyprofilowane krawędzie w 12-punktowych kluczach oczkowych pozwalają na znaczne zmniejszenie nacisku na nakrętkę. Pozwala to właściwie rozłożyć naprężenia zarówno w kluczu, jak i nakrętce.

Projektując klucze Joker, inżynierowie z Wery sprawdzili najpierw pewne ograniczenia funkcjonalne tych narzędzi. Jednym z najważniejszych jest niemożność przenoszenia śrub i nakrętek w miejsce ich mocowania. Jest to poważny problem podczas pracy kluczami w trudno dostępnych miejscach, w których nie możemy operować palcami. Rozwiązując go, konstruktorzy z Wery zastosowali dwa proste rozwiązania: pierwsze to odpowiednio wyprofilowany płaski ogranicznik stalowy zamontowany na szczękach klucza, a drugie to gwiaździsta geometria szczęk klucza. Dzięki nim możemy przenosić śruby i nakrętki, trzymając klucz w różny sposób. Pozwala to także na montaż nakrętki na gwincie śruby w bardzo ciasnym miejscu. Dzięki ogranicznikowi można też klucz „zawiesić” na śrubie. Gwiaździsta geometria szczęk klucza pozwoliła uzyskać niewielki kąt pracy wynoszący 30°, co ma niebagatelne znaczenie w pracy w bardzo ograniczonych przestrzeniach. Odpowiednio wyprofilowanie zewnętrznej geometrii szczęk pozwoliło stosować klucze Wera Joker w miejscach, gdzie wykorzystanie kluczy standardowych jest niemożliwe.

Bahco, w celu zredukowania wysokich naprężeń występujących w miejscu styku śruby i klucza, w produkowanych przez siebie kluczach stosuje profil Dynamic-Drive-Profile. Nowy kształt szczęki gwarantuje powiększenie powierzchni styku łba śruby i klucza. Pozwala to na zdecydowane zmniejszenie zużycia łbów śrub. Francuska firma Facom produkuje również klucze o innowacyjnych kształtach. W kluczach oczkowych Facom stosuje 12-kątny profil OGV. Dzięki specjalnie zaokrąglonym kształtom zniwelowano niekorzystne działanie zjawiska „karbu”. Ponadto zwiększone powierzchnie styku klucza z nakrętką pozwalają na zmniejszenie nadmiernych naprężeń. Również i w przypadku tego klucza główny nacisk przenoszą boczne ścianki nakrętki, a nie jej naroża. Dzięki temu żywot nakrętek jest przedłużony. Innowacyjny kształt posiada również klucz maszynowy do szybkiego odkręcania nakrętek. Specjalnie ukształtowana szczęka pozwala w porównaniu z kluczami standardowymi na znacznie szybsze przekładanie klucza na nową pozycję. W testach uzyskano wyniki wskazujące na to, że tę samą pracę można wykonać dwa razy szybciej. Profil klucza pozwala na pewne uchwycenie nakrętki na trzech powierzchniach. Uchwycenie nakrętki w celu jej odkręcania, jak również zwolnienie, następuje dużo łatwiej. Praca tym kluczem przypomina pracę kluczem z grzechotką.

Jak widać na podanych przykładach, renomowane firmy, dostarczające na rynek profesjonalne narzędzia ręczne, mają w swojej ofercie maszynowe klucze płaskie o zoptymalizowanej geometrii. Klucze te weszły już do podstawowego wyposażenia różnych zestawów monterskich.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments