Narzędzia spalinowe
Kosy spalinowe Hitachi CG 31EBS i CG 40EAS
2014-04-24 | Autor: Marek Pudło, pins

Wiosenny sezon ogrodowy zbliża się wielkimi krokami.Już najwyższa pora, aby zacząć poszukiwania narzędzi do pielęgnacji roślin. Przyjrzyjmy się więc bliżej dwóm modelom kos spalinowych Hitachi.

 

 

I tak już bardzo bogata oferta tego typu narzędzi ogrodowych Hitachi zostaje poszerzona o kolejne dwie maszyny oznaczone jako CG 31EBS i CG 40EAS. Są to wręcz siostrzane kosy średniej mocy przeznaczone zarówno do amatorskiej, jak i profesjonalnej pracy przy codziennej pielęgnacji terenów zielonych. Urządzenia przeznaczone są dla wszystkich, którzy dbają zarówno o komfort swojej pracy, jak i ekologię.
Najważniejszym elementem konstrukcji obu kos są oczywiście silniki. Obie jednostki napędowe to nowoczesne silniki dwusuwowe wykonane w technologii PureFire. Można nazwę tę przetłumaczyć na „czystą moc”. Okazuje się bowiem, że motory Hitachi zastosowane w obu kosach są bardzo ekologiczne – i pod względem ilości emitowanych spalin, i generowanego hałasu wypadają lepiej niż inne konstrukcje dwusuwowe na rynku.
Już po symbolach nowych kos możemy wywnioskować, że różnią się one wielkością zastosowanych silników. W modelu CG 31EBS motor ma pojemność 30,8 cm3 i generuje 1,5 KM mocy. Z kolei w modelu CG 40EAS pracuje jednostka napędowa o pojemności 39,8 cm3 i mocy 1,8 KM. Do obu silników stosujemy mieszankę etyliny 95 i specjalnego oleju (Hitachi 2T), które są ze sobą połączone w proporcji 50:1. Zbiorniki na benzynę mieszczą odpowiednio 0,67 i 1 l paliwa.
W konstrukcji przekładni kosiarek zastosowano automatyczne sprzęgło, które załącza napęd przy małych obrotach. Do uruchamiania silników w obu modelach służą klasyczne rozruszniki linkowe. Rozruch wspomaga się systemem ssania i specjalną pompką, którą do gaźnika wtłacza się dodatkową ilość paliwa. Dodawanie „gazu” i zwiększanie prędkości obrotowej silników odbywa się za pomocą przełączników spustowych umieszczonych w prawych rączkach uchwytów (po palcem wskazującym). Nad nim (pod kciukiem) umieszczono przełączniki STOP, którym wyłącza się maszynę.
Na standardowym wyposażeniu obie kosy Hitachi mają zarówno głowice żyłkowe, jak i metalową tarczę gwiaździstą. Pierwszy rodzaj osprzętu z żyłką przeznaczony jest do koszenia mniej bujnej roślinności, głównie trawy. Jego zaletą jest możliwość pracy w miejscach, gdzie nie można użyć twardej tarczy, np. w pobliżu krawężników, wśród kamieni, w zakamarkach, gdzie nie widać dokładnie wirującej głowicy, a zastosowanie noża mogłoby być niebezpieczne z tego powodu. Głowica ma bardzo wygodny system automatycznego podawania żyłki bez potrzeby przerywania pracy. Spora moc silników pozwala bez problemu stosować w obu modelach kos Hitachi twarde ostrza. Skosimy nimi chwasty o najtwardszych łodygach. Zarówno żyłki, jak i noże tnące w dużej części są ukryte pod osłoną. Nie tylko chroni ona użytkowników przed ewentualnym zranieniem, ale również zapobiega rozrzucaniu koszonej roślinności.
Za komfort obsługi nowych kos spalinowych Hitachi CG 31EBS i CG 40EAS odpowiadają ergonomiczne uchwyty kierownicowe i system tłumiącym wibracje. Rękojeść w kształcie litery „U” zapewnia bardzo pewny chwyt maszyny. Cały „panel” sterowania kosą, składający się ze spustowego włącznika do sterowania przepustnicą i prędkością obrotową, oraz wyłącznik silnika umieszczono po prawej stronie. Wysokość „kierownicy” można zmieniać i dopasowywać ją do wzrostu użytkownika. Maszyny podczas pracy zawiesza się na wygodnej uprzęży szelkowej. Z kolei system antywibracyjny do minimum ogranicza drgania przenoszone z silnika i układu napędowego na ciało operatora.
Zatem, jak już wspominaliśmy, kosy spalinowe Hitachi CG 31EBS i CG 40EAS to urządzenia wygodne w obsłudze, nowoczesne i efektywne w pracy.

 

Dane techniczne kos spalinowych Hitachi CG 31EBS i CG 40EAS

Model

CG 31EBS

CG 40EAS

Pojemność skokowa (cm3)

30,8

39,8

Moc (KM)

1,5 KM

1,8 KM

Zbiornik paliwa (cm3)

670

1000

Waga (kg)

6,4

7,5

  - Test kosiarki spalinowej Hitachi ML160E
  - Frezarka górnowrzecionowa Hitachi M 12VE
  - Działamy "just in time"
Poleć na Facebooku Poleć na GG Poleć na Facebooku Poleć na Facebooku Poleć na Facebooku
Komentarzy (0) zobacz / dodaj komentarz
 
 
 
 
 
 
Kosa spalinowa Makita RBC420E Kosa spalinowa Makita RBC420E

Kat: Narzędzia spalinowe
 
Kosa spalinowa Makita RBC3101 Kosa spalinowa Makita RBC3101

Kat: Narzędzia spalinowe
 
Pilarka spalinowa GRAPHITE 58G941 Pilarka spalinowa GRAPHITE 58G941

Kat: Narzędzia spalinowe
 
 
 

Szukasz narzędzi? Sprawdź popularne miasta

Unimet2
Unimet 1
Silesia marzec