Obsługa i prawidłowe użytkowanie nożyc do żywopłotów (część V)

Nożyce do żywopłotu, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia umożliwiające pielęgnację żywopłotów lub zwartych grup roślinnych. Wykorzystują je zarówno firmy zajmujące się profesjonalną uprawą terenów zielonych, jak i gospodarstwa domowe do pielęgnacji ogrodów. W piątym odcinku kontynuujemy temat ergonomii nożyc.

Jak już wspominaliśmy, nożycami do żywopłotu, obojętnie czy są one elektryczne czy spalinowe, pracuje się, trzymając je obiema rękami. Jest to wymóg nie tylko bezpieczeństwa pracy, ale także wynika on z dość sporych rozmiarów tych narzędzi. Jedna ręka nie tylko służy nam do trzymania tych narzędzi, ale także do sterowania szybkością ich

pracy. Dlatego przyciski sterujące zarówno w nożycach spalinowych, jak i elektrycznych znajdują się w zasięgu palców (fot. 1, 2. i 3.). Ponadto w nożycach akumulatorowych Makita BUH650 niemalże pod palcami mamy pokrętło do regulacji szybkości pracy (fot. 4.). Warto tu zwrócić uwagę, że w nożycach sieciowych Makita UH5570 japoński producent zastosował 3 przyciski sterujące (fot. 5a, 5b i 5c.), gdyż mają one potrójną rękojeść główną, która umożliwia trzymanie nożyc w trzech płaszczyznach: 0° i 2 x 90°. Dzięki temu w każdej pozycji roboczej możemy wygodnie sterować szybkością pracy urządzenia.

Ponieważ w nożycach ruch obrotowy silnika jest zamieniany na posuwisto-zwrotny noży, narzędzia te potencjalnie są źródłem dużych wibracji przenoszonych na ręce operatora. Aby wyeliminować to negatywne zjawisko, Makita zastosowała dwa noże poruszające się przeciwnie w stosunku  do siebie (fot. 6.). Dzięki temu dochodzi do znoszenia się sił i znacznego zmniejszenia wibracji. Można powiedzieć, że noże działają tu na zasadzie przeciwwagi kompensującej drgania. Należy tu wspomnieć, że na rynku dostępne są jeszcze nożyce z nożami, z których tylko jeden jest ruchomy. Taka konstrukcja nożyc oznacza, że będą generować duże wibracje, co jest i niezdrowe, i niewygodne dla operatora.

Zastosowanie dwóch poruszających się noży jest wystarczające do redukcji drgań w nożycach elektrycznych, których silniki, o ile są dokładnie wykonane, nie generują praktycznie żadnych wibracji. Inaczej ta kwestia przedstawia się w przypadku nożyc spalinowych, których silniki 1-cylindrowe są też sporym źródłem drgań. Dlatego Makita np. w nożycach EH5000W zastosowała sprężynowy system zawieszenia napędu (fot. 7.). Jego połączenie z systemem dwóch poruszających się przeciwnie do siebie noży dało efekt znacznej redukcji wibracji. I dzięki temu nożyce spalinowe są równie wygodne w pracy jak elektryczne.

Dla wygody pracy ważna jest także masa tych urządzeń. Im lżejsze nożyce, tym łatwiejsze w operowaniu. Naszym zdaniem optymalna waga dla nożyc to 4-5 kg. W tym zakresie mieszczą się modele narzędzi oferowanych przez Makitę. W następny odcinku zajmiemy się tematem bezpieczeństwa pracy nożycami do żywopłotów.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments