Ołówki Sola

W branży budowlanej i inżynieryjnej wykorzystuje się mnóstwo narzędzi, które swój początek miały kilka wieków temu. Jednym z nich jest chociażby ołówek wymyślony przed 450 laty.
Mimo wszechobecnej cyfryzacji, jest on wciąż podstawowym wyposażeniem każdego budowlańca.

Powstanie ołówka wiąże się ściśle z odkryciem w Anglii w XVI w. ogromnych złóż grafitu. To właśnie Anglicy dzięki zasobom tego minerału stworzyli pierwszą formę ołówka – pałeczki grafitu owijane były w paski owczej skóry. Przez blisko 100 lat Anglia cieszyła przywilejem monopolu na produkcję ołówków, aż do czasów, kiedy w Niemczech odkryto sposób na rekonstrukcję sproszkowanego grafitu

(użyto do tego mieszanki grafitu, siarki i antymonu). Z kolei Włosi jako pierwsi wymyślili drewnianą oprawę dla grafitu – najpierw stosowali wydrążone gałęzie jałowca, a później tę metodę zmodyfikowali. Drążyli oddzielnie dwa takie same drewniane podłużne elementy, w których umieszczali grafitowy rysik, i następnie sklejali je. Ta metoda stosowana jest do dzisiaj. Pod koniec XVIII w. we Francji zmodyfikowano skład wkładu ołówka – mieszano sproszkowany grafit z glinką i, zmieniając proporcje tych dwóch składników, regulowano twardość rysika. Ta metoda produkcji również jest stosowana po dzień dzisiejszy, a twardość ołówka i skład chemiczny rysika decydują o zastosowaniu konkretnego modelu.

W ofercie firmy Sola – austriackiego producenta narzędzi pomiarowych – znajdziemy 6 modeli ołówków. Wszystkie w oprawie owalnej (o długościach 17, 18, 24 lub 30 cm) wykonanej z wysokiej jakości lipowego drewna, które jest miękkie, a przez to łatwe do naostrzenia i jednocześnie na tyle elastyczne, że rzadziej ulega złamaniom podczas noszenia w kieszeni czy w skrzynce z narzędziami. Co ciekawe, oprawy ołówków Sola powlekane są kilkoma warstwami lakieru ochronnego. Jego zadanie to głównie ochrona grafitu przed wilgocią.

Najbardziej popularnym i najwszechstronniejszym ołówkiem z oferty jest model STB (w zielonej oprawie). To klasyczny ołówek do zastosowań ogólnobudowlanych z wkładem o największej twardości 10H. Jego charakterystyczną cechą jest rysowanie cienkich linii, co jest ważne w zadaniach wymagających dużej precyzji. Warto pamiętać, że ołówki oznaczone literą H mniej się tępią i wolniej zużywają. Sola STB przeznaczona jest do pisania na twardych materiałach – betonie, cegle, kamieniu, terakocie.
Z kolei model ZB (oprawa czerwona) jest typowym ołówkiem stolarskim. Ma grafit o średniej twardości HB, który charakteryzuje się ciemnym odcieniem kreski. Model ten stosuje się głównie do rysowania grubych linii na drewnie, choć świetnie się nadaje do pisania na papierze i tekturze. Jego wadą jest szybko tępiący i zużywający się rysik. Dla niektórych może to być zaleta, ponieważ miękki grafit daje możliwość rysowania kresek o różnych grubościach.

Sola KB (w niebieskiej oprawie) jest bardzo specyficznym modelem – to ołówek kopiowy, czyli z rdzeniem ze ścieralnej glinki. Można nim pisać po zwilżeniu rysika, więc ołówek ten przeznaczony jest głównie do znakowania na mokrych powierzchniach, choć można go stosować na papierze czy skórze. Napisy naniesione za pomocą ołówka kopiowego są trudno ścieralne, a przez to trwałe.

Ołówek oznaczony symbolem UB (czarna oprawa) to wersja uniwersalna. Jego charakterystyczną cechą jest zastosowanie rysika grafitowego z domieszką wosku. Zachowuje się on podobnie jak kredki woskowe, a jego najciekawszą właściwością jest możliwość pisania na gładkich materiałach. Ten ołówek Soli świetnie sprawdzi się w pracach z glazurą, terakotą, szkłem czy materiałami syntetycznymi

I na koniec mamy dwa rodzaje ołówków koloryzowanych, czyli właściwie kredek (oba z domieszką wosku). Model SB z rysikiem w jaskrawym żółtym kolorze (w oprawie o tej samej barwie) można nazwać ołówkiem sygnałowym, czyli przeznaczonym do znakowania miejsc ważnych i wskazywania informacji, które nie mogą umknąć uwadze podczas wykonywania prac budowlanych.

Z kolei model Sola RBB to ołówek-kredka dwukolorowa. W jednej połowie oprawy znajduje się rysik czerwony, a w drugiej niebieski. Ołówek ten jest bardzo wygodny w stosowaniu i chętnie używają go np. hydraulicy do oznaczeń „ciepły-zimny”.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments