Katalog elektronarzędzi
 
Okiem fachowca
Prawidłowe cięcie szlifierką kątową
2014-09-23 | Autor: pins

Szlifierki kątowe to bardzo popularne narzędzia i dlatego należałoby się spodziewać, że wszyscy wiedzą, jak prawidłowo oraz bezpiecznie nimi pracować. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Dlatego postanowiliśmy podjąć zdawałoby się banalny temat prawidłowej pracy szlifierką kątową.

 

 

 

Szlifierki kątowe stosuje się do wykonywania dwóch podstawowych operacji: cięcia i szlifowania. Najpierw zajmiemy się cięciem. Wykorzystuje się do niego dwa podstawowe rodzaje narzędzi: korundowe ściernice tarczowe i tarcze diamentowe. W niniejszym artykule zajmiemy się cięciem elementów metalowych z wykorzystaniem korundowych ściernic tarczowych. W zależności od sposobu trzymania szlifierki iskry będą lecieć albo na operatora (zdjęcie 2.), albo w kierunku przeciwnym, czyli od niego (zdjęcie 1.). Konsekwencją trzymania szlifierki pokazanego na zdjęciu 2. jest słaba widoczność linii cięcia oraz duże ryzyko zaprószenia ognia i powstania pożaru, a także znaczne przyspieszenie zużycia ubrania roboczego. Jak wiadomo, iskry, ponieważ mają wysoką temperaturę, niszczą włókna tkaniny ubraniowej, a nawet w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do jej zapalenia się. Dlatego taka pozycja szlifierki podczas cięcia jest nieprawidłowa i niebezpieczna dla operatora.
Prawidłowe trzymanie szlifierki pokazuje zdjęcie 1. Daje ono dobrą widoczność linii cięcia i iskry kieruje od operatora. Jednakże takie skierowanie iskier nie zabezpiecza nas przed zaprószeniem ognia w warsztacie. Dlatego należy odseparować od ich destrukcyjnego wpływu zarówno pracowników warsztatu, jak i przedmioty znajdujące się w nim. W tym celu powinniśmy użyć specjalnej niepalnej przesłony, np. wykonanej z blachy.
Nadmieniamy, że do przygotowania ilustracji do niniejszego artykułu wykorzystaliśmy nową szlifierkę kątową Milwaukee AGVM 26-230 na tarcze o średnicy 230 mm, bogato wyposażoną technicznie, m.in. w systemy antywibracyjne, mającą moc 2600 watów.

 

Fot. 1. Prawidłowe trzymanie szlifierki kątowej

 

Fot. 2. Nieprawidłowe trzymanie szlifierki kątowej

Poleć na Facebooku Poleć na GG Poleć na Facebooku Poleć na Facebooku Poleć na Facebooku
Komentarzy (5) zobacz / dodaj komentarz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Szukasz narzędzi? Sprawdź popularne miasta

Autostrada
Narzedzia_Kisielewski
Berner2
Building