Strugi przewodowe (część II c). Konstrukcja

Strugi nie mają regulacji prędkości obrotowej. Stosuje się w nich wyłącznie elektroniczne układy Constant-Electronic, antyprzeciążeniowy oraz ograniczający prąd rozruchu.

Zadanie pierwszego z nich polega na utrzymywaniu stałych obrotów głowicy strugającej, de facto silnika, pod zmieniającym się obciążeniem urządzenia na poziomie prędkości obrotowej na biegu luzem (o ok. 5–8% od niej mniejszych). Dzięki temu układowi strug ma zapewnioną stałą prędkość skrawania, co jest bardzo ważne dla zyskania wysokiej jakości obrabianych krawędzi. Elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem wykorzystuje sensor kontrolujący temperaturę uzwojeń i wyłącza elektronarzędzie w wypadku przekroczenia zaprogramowanej uprzednio maksymalnej jej wartości. Tzw. soft start, czyli układ ogranicznika prądu rozruchu, też jest stosowany

w strugarkach. Jego działanie polega na ograniczeniu wartości prądu rozruchowego i ochronie silnika elektronarzędzia przed spaleniem oraz sieci elektrycznej przed nadmiernym przeciążeniem. Jest on bardzo ważnym układem, ponieważ w omawianych maszynach stosuje się silniki o mocy dochodzącej nawet do 2500 watów (duże strugi ciesielskie). Jednostki te mają tę właściwość, że w czasie rozruchu pobierają bardzo duży prąd, co jest szkodliwe zarówno dla uzwojeń, bo powoduje szybki wzrost ich temperatury przy stosunkowo małych obrotach oraz niewielkim chłodzeniu, jak i dla instalacji elektrycznej doprowadzającej energię do maszyny. Czasami nawet prąd ten jest przyczyną zadziałania bezpieczników. Stąd tzw. soft start jest bardzo pożytecznym układem coraz częściej stosowanym w strugarkach o dużej mocy.

Warto tu wspomnieć, że niektóre maszyny są wyposażane w hamulec głowicy strugającej. Zwiększa on bezpieczeństwo pracy tym elektronarzędziem, a także zabezpiecza powierzchnie obrabiane przed uszkodzeniem. Jednakże należy pamiętać, że strug – bez względu na to, czy ma hamulec czy nie – należy wyłączać po uniesieniu go nad powierzchnię obrabianą.

Autor: pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments