Test obcinaków bocznych firmy NWS

Obcinaki to narzędzia ręczne służące do przecinania różnego rodzaju drutów lub przewodów. Na rynku znajduje się wiele narzędzi tego rodzaju. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Czy cechuje je podobna jakość? W naszym warsztacie redakcyjnym przetestowaliśmy obcinaki firmy NWS.

Niemiecka firma NWS (Nothen Werkzeuge Solingen), choć produkuje narzędzia ręczne dopiero od 1973 r., to wywodzi się wprost z tradycji nieistniejącej już firmy Walter Gott, największego niegdyś niemieckiego producenta szczypiec. W ofercie NWS znajdują się różnego rodzaju szczypce, nożyce do blach i kabli, klucze szwedzkie, itp. Wszystkie zakłady produkcyjne NWS-u mieszczą się na terenie Niemiec,

co gwarantuje wysoką jakość wytwarzanych narzędzi.

Zanim opiszemy test, krótka charakterystyka sprawdzanego w nim narzędzia. Wszystkie obcinaki mają charakterystyczną budowę. Krótkiej głowicy z czołowo stykającymi się krawędziami tnącymi towarzyszy dłuższa rękojeść. Szczypcami można przecinać druty stalowe lub kable elektryczne. Obcinaki o delikatniejszej budowie są przeznaczone dla elektroników. Największy wpływ na trwałość obcinaków ma materiał, z jakiego zostały one wyprodukowane, oraz obróbka cieplno-chemiczna, jakiej poddano narzędzia w procesie produkcji. Firma NWS produkuje szczypce z wysokojakościowej stali chromowo-wanadowej. Poszczególne elementy szczypiec są matrycowo kute, a następnie poddawane obróbce mechanicznej i cieplno-chemicznej. Precyzyjna obróbka gwarantuje bardzo dobre dopasowanie szczęk i brak jakichkolwiek luzów. W efekcie otrzymujemy narzędzie, którym jesteśmy w stanie wykonać wiele cykli pracy bez oznak zużycia.

Charakterystyczną cechą szczypiec NWS są wytłoczone przez matrycę na ich powierzchni informacje dotyczące norm ISO i napis „Made in Germany”. Wiele innych firm takie informacje nadrukowuje na swoich szczypcach. Szczęki obcinaków NWS mają opatentowane ząbkowanie. Dzięki temu materiał przecinany nie wyślizguje się. Głowica jest zahartowana indukcyjnie do twardości 64 HRC. Testowanymi przez nas szczypcami (NWS 134-69-160) można przeciąć wiązkę drutów miedzianych do średnicy 11 mm, drut miękki (220 N/mm2) o średnicy 6 mm, drut średniej twardości (750 N/mm2) o średnicy 3,5 mm i hartowany stalowy drut twardy (1800 N/mm2) o średnicy 2 mm. Szczypce mają matową warstwę pokrycia antykorozyjnego, co oprócz ochrony przed utlenianiem nadaje im estetyczny wygląd.

Ważnym elementem każdych szczypiec jest rękojeść. W przypadku testowanych obcinaków jest ona zbudowana z trzech komponentów o różnej twardości. W efekcie uzyskano rękojeść elastyczną, z miękkimi elementami przyjemnymi w dotyku, eliminującymi przy tym poślizg nawet spoconej dłoni. Rękojeści są ze szczypcami bardzo solidnie połączone. Praktycznie ześlizgnięcie rękojeści ze szczypiec jest niemożliwe.

Przystępując do testowania obcinaków bocznych NWS, zadaliśmy sobie pytanie, czy wielokrotne przecinanie twardych stalowych drutów wpłynie istotnie na zużycie ich szczęk. Postanowiliśmy przecinać twardy hartowany drut stalowy o średnicy 2 mm. Ponieważ przecięcie tego drutu wymagało bardzo dużej siły, wspomogliśmy się prasą hydrauliczną. Jedną rękojeść obcinaka bocznego zamocowaliśmy w imadle, w szczęki włożyliśmy drut, po czym na drugą rękojeść oddziaływaliśmy siłownikiem prasy hydraulicznej. Drut był rzeczywiście bardzo twardy, ale dzięki prasie przecinaliśmy go bez większego problemu. Po każdym cięciu sprawdzaliśmy stan szczęk obcinaka. W przypadku szczypiec NWS-u, oprócz lekko startej warstwy pokrycia antykorozyjnego, nie było widać na nich jakichkolwiek odkształceń, nawet po wielokrotnie dokonywanym cięciu. Postanowiliśmy dla porównania przeprowadzić podobny eksperyment z obcinakami zakupionymi w markecie. W tym przypadku drut również został przecięty, ale już po jednokrotnym przecięciu na ostrzach powstał wyraźny ślad zużycia. Szczególnie dobrze widoczny po złożeniu szczęk.

Przebieg kontrolnego testu pokazał także, że do pracy szczypcami marketowymi trzeba użyć znacznie większej siły niż w wypadku obcinaków NWS. Podczas przecinania szczypcami marketowymi drutu hartowanego dochodziło bowiem do znacznego odkształcenia (ugięcia) ich rękojeści. Było to wynikiem zastosowania w nich mniejszej dźwigni i gorszego wyprofilowania ostrzy.

Nasze przypuszczenia zostały empirycznie udowodnione. Dzięki odpowiedniej stali, perfekcyjnie zaplanowanej i wykonanej obróbce, oraz odpowiedniej konstrukcji zmniejszającej siłę dłoni potrzebnej do cięcia szczypce NWS zasługują na miano obcinaków profesjonalnych o dużej żywotności. Producent przekonany o

niezawodności swoich wyrobów udziela na nie aż 5-letniej gwarancji. Oczywiście za wyższą jakością stoi wyższa cena. I tu zależy już tylko od kupującego, czy woli często kupować tanie obcinaki z marketu, czy raz na dłuższy okres profesjonalne narzędzie z markowej firmy. Artykuły o podobnych narzędziach na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments