Test piły ukosowej Metabo KGSV 216 M

Piła ukosowa wyposażona w płynną regulację prędkości obrotowej jest dużo bardziej funkcjonalna od klasycznych rozwiązań. Można nią bowiem obrabiać materiały, z którymi dotychczas nie radziły sobie narzędzia ze stałą prędkością obrotową.

 

Piła ukośnica Metabo KGSV 216 M uzupełnia i tak już w tym segmencie bardzo bogatą ofertę niemieckiego producenta. Choć bazą do jego skonstruowania była obecna już na rynku piła KGS 216 M, to jednak inżynierowie zdecydowali się na zastosowanie większego silnika o mocy 1700 W (w modelu KGS było to 1500 W). Dzięki temu zabiegowi można było zwiększyć maksymalną prędkość obrotową do 5500

obr./min bez strat na wydajności cięcia. Bardziej optymalna prędkość obrotowa to także lepsza jakość cięć czystych. Jak wspomnieliśmy na początku, prezentowana piła ma płynną regulację prędkości obrotowej. Zmianę tego parametru realizuje się za pomocą pokrętła umieszczonego na obudowie jednostki napędowej. W układzie napędowym znajdziemy również hamulec, który zatrzymuje wirująca piłę w 2-3 sekundy po wyłączeniu zasilania. Ten element wraz z regulacją prędkości obrotowej pozwala obrabiać z wysoką jakością najdelikatniejsze materiały bez obaw ich uszkodzenia.

O praktycznych możliwościach każdej piły ukosowej decyduję jej dwie cechy – średnica tarczy (tutaj mamy do dyspozycji 216 mm) i konstrukcja stołu roboczego. W Metabo KGSV 216 M zastosowano oczywiście płytę obrotową, która pozwala wykonywać tym urządzeniem cięcia kątowe. Użytkownik będzie je mógł przeprowadzać w zakresie ±47°. Precyzyjne ustawienie maszyny ułatwiają stałe punkty ustalające (0°, ±15°, ±22,5°, ±30° i ±45°) z blokadą. Położenie maszyny w każdym innym kącie blokuje się za pomocą śruby dociskowej w rączce do obracania piły. Głowica tnąca zintegrowana jest z dwiema prowadnicami, które wysuwają się z zamontowanego do stołu korpusu. Całość można obracać (o 45° w lewo stojąc przodem do maszyny) wokół osi posuwu i wykonywać cięcia skośne. Piła Metabo ma również ogranicznik głębokości cięcia, który pozwala wykonywać nacięcia w obrabianym materiale. Ruch maszyny można zablokować na czas transportu.

Stół piły wyposażony jest w dwustronny ogranicznik ciętego materiału, który po wysunięcia wydłuża obszar roboczy maszyny. Ograniczniki można dowolnie wsuwać i wysuwać ze stołu, tak więc mogą one posłużyć jako odnośniki do cięć powtarzalnych. Cięte przedmioty unieruchamia się na stole za pomocą mechanizmu przypominającego tradycyjny ścisk stolarski.

W górnej części uchwytu roboczego znajdują się dodatkowe dwa włączniki. Jednym uruchamia się oświetlenie miejsca pracy, a drugim włącza czerwoną diodę laserową, która wizualizuje linię cięcia. Piła ma także króciec odciągu wiórów, do którego można podłączyć albo worek, albo wąż od odkurzacza przemysłowego. Warto zwrócić uwagę na pewien dość ciekawy szczegół. Gdy się przyjrzymy maszynie z większej odległości zauważymy, że wszystkie elementy regulacyjne wykonane są z czerwonego plastiku. Pokrętła, dźwignie, włączniki – rzucają się od razu w oczy i łatwo do nich „trafić”. Ważną jej cechą jest także niewielka waga (17,5 kg) i duża rączka do przenoszenia ukośnicy. Można to robić, wykorzystując jedną rękę, co niewątpliwie ułatwia tę operację.

W czasie testów urządzenia sprawdziliśmy jakość i dokładność cięcia materiałów drewnianych w różnych pozycjach kątowych oraz łatwość obsługi urządzenia. Uzyskane wyniki przez nas wyniki jakościowe co czystości oraz precyzji cięcia i łatwości obsługi, jak sądzimy, zaakceptowaliby najbardziej „wybredni” fachowcy. Podane tu rezultaty testu funkcjonalnego można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

 

Dane techniczne ukośnicy Metabo KGSV 254

Moc

1700 W

Prędkość obrotowa

3800-5500 obr./min

Średnica piły

216 mm

Nastawianie cięcia kątowego

±47°

Nastawianie cięcia skośnego

45°

Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°45° x 45°

305 x 65 mm/205 x 36 mm

Waga

17,5 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments