Test szlifierki kątowej YATO YT-82102

Duże szlifierki kątowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Spotkać je można w każdym zakładzie przemysłowym i na każdej budowie. Możemy nimi ciąć elementy o dużej grubości, jak też efektywnie szlifować spore powierzchnie metalowe.

Duże szlifierki kątowe współpracujące z tarczami 180 i 230 mm, mające silniki o mocy 2000-2600 W, stosuje się w przemyśle i budownictwie. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

YATO YT-82102 należy właśnie do licznej grupy takich szlifierek. Testowane elektronarzędzie ma klasyczną konstrukcję. Wyposażono je w wydajny silnik o mocy 2200

W. Generuje on przez przekładnię kątową na biegu luzem obroty wynoszące 6000/min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczami o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala efektywnie ciąć stal czy beton.
Konstruktorzy szlifierki zadbali szczególnie o jej trwałość. Mamy więc w niej wirnik zabezpieczony przed pyłem szlifierskim, obieg powietrza wokół silnika, który zwiększa efektywność chłodzenia i podwyższa jego odporność termiczną. Jest też przekładnia wykonana w wysokogatunkowej stali mieszcząca się we wnętrzu głowicy metalowej.

W YATO YT-82102 tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed iskrami i skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą śrubowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej wkrętakiem. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Mocuje się je za pomocą klucza i śrubowej nakrętki (gwint wrzeciona – M14).

Uchwyt główny szlifierki YATO YT-82102 jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni oraz pokryty miękką wykładziną, co zapewnia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną. Można go ustawiać w trzech pozycjach kątowych, czyli obracać co 90° i blokować. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie podczas cięcia, w trakcie którego maszynę obraca się przeważnie o 90°. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu elektronarzędziach, włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza może być mocowana w głowicy w trzech pozycjach – z prawej lub lewej strony bądź w górnej części. Dzięki temu testowaną maszyną mogą wygodnie pracować operatorzy prawo- i leworęczni.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy YATO YT-82102 pod kątem wydajności cięcia i szlifowania. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są wobec niego wymagania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm, wykorzystując do tego ściernicę korundową do cięcia o granulacji 36. Z tym dość twardym elementem YATO poradziło sobie w 18,12 s, co jest wynikiem godnym odnotowania i pokazującym, że testowana szlifierka dysponuje profesjonalną wydajnością. W drugim zadaniu szlifowaliśmy bok płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy korundowej o granulacji 36. W czasie 20-sekundowej obróbki YATO zeszlifowało 6 g materiału stalowego.

Reasumując testy redakcyjne, YATO YT-82102 to mocna szlifierka kątowa, którą można szybko i wygodnie pracować. Jej atrakcyjność niewątpliwie podwyższają solidne wykonanie i rozwiązania zwiększające trwałość.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test młotowiertarki Tryton TMM 710K

Większość producentów elektronarzędzi ma w swojej ofercie młotki udarowe o mocy 700-800 W. Są wśród nich maszyny o konstrukcji „L”. Przykładem takiego rozwiązania jest Tryton TMM 710K.

Tryton TMM 710K to młotek wiercąco-kujący klasy 4 kg. W maszynie tej zastosowano silnik o mocy 710 W. Dysponuje ona prędkością obrotową 930 obr./min i udarami wynoszącymi 5000/min. Wytwarza je pneumatyczny mechanizm. Siła pojedynczego udaru to 2,6 J. Prędkość obrotowa silnika, a co za tym idzie częstotliwość udarów, jest płynnie regulowana za pomocą włącznika spustowego. Tak skonstruowanym młotkiem wywiercimy w betonie otwór o maksymalnej średnicy 26 mm,

w stali – 13 mm, a w drewnie 40 – mm.

Testowany Tryton ma najbardziej pasujący do tego typu narzędzia uchwyt wiertarski, czyli SDS-plus. Jest to beznarzędziowo obsługiwany system szybkiego mocowania osprzętu przez wciśnięcie go w gniazdo uchwytu. Kliknięcie oznacza prawidłowy montaż. Zmiana wierteł i dłut jest więc bardzo wygodna. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania Tryton TMM 710K przystosowany jest do pracy w trzech trybach – wiercenia, wiercenia z udarem i podkuwania. Mamy też w nim możliwość ustawienia dłuta płaskiego i bruzdownika w dogodnej pozycji kątowej do pracy. Wybór funkcji odbywa się za pomocą umieszczonego z boku obudowy wygodnego pokrętła z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe przełączenie trybu pracy.

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, prezentowany młotek to konstrukcja „L”. Tutaj silnik jest umieszczony prostopadle do kierunku wiercenia. Choć może takie rozwiązanie jest mniej poręczne ze względu na gabaryty, to jednak maszyna jest lepiej wyważona, a dużych rozmiarów uchwyt główny w kształcie litery „D” zapewnia pewne trzymanie sprzętu podczas najbardziej wymagających wierceń.

Tryton TMM 710K wykonany jest solidnie i ma wszystkie niezbędne do skutecznej pracy akcesoria. Znajdziemy więc tutaj i porządny uchwyt pomocniczy z mocowaniem ogranicznika głębokości, i okładziny antypoślizgowe na rękojeści głównej, i żebrowaną osłonę przekładni głównej, która gwarantuje pewny chwyt maszyny w czasie wiercenia oraz kucia, a także długi przewód zasilający. Warto też wspomnieć, że na kołnierzu przekładni, gdzie mocuje się uchwyt pomocniczy, zastosowano specjalne wyżłobienia, które zapobiegają obracaniu się rękojeści bocznej podczas wiercenia i w ten sposób podnoszą bezpieczeństwo pracy.

Praktyczne testy pokazały, że Tryton TMM 710K całkiem nieźle daje sobie radę z każdym rodzajem materiału. Próby rozpoczęliśmy od wiercenia w betonie B45 – zastosowaliśmy wiertła 14 i 24 mm, którymi wywierciliśmy otwory o głębokościach odpowiednio 78 i 110 mm. Zadania te zajęły maszynie 13 i 77 s. W drugim zadaniu przewiercaliśmy płytę OSB o grubości 34,5 mm. Zastosowaliśmy wycinak 3-ostrzowy o średnicy 25 mm. Ta próba zajęła młotkowi 2,12 s. I w końcu – jakby na deser – w trybie podkuwania wbiliśmy w sosnową belkę gwóźdź 7,7 x 220 mm. Trwało to zaledwie 9 s. Podane tu wyniki można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

 

Dane techniczne młotowiertarki Tryton TMM 710K

Moc

710 W

Energia pojedynczego udaru

2,6 J

Obroty

0-930/min

Liczba udarów

0-5000/min

Maks. średnica wiercenia w betonie/drewnie/stali

26/40/13 mm

Uchwyt

SDS-plus

Waga

4,0 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu