Test wiertarki bezudarowej Bosch GBM 13-2 RE Professional

Duża efektywność, uniwersalność, wysoka precyzja i bezpieczeństwo pracy – tak można scharakteryzować najnowszą wiertarkę beuzudarową Bosch GBM 13-2 RE Professional.

Bosch GBM 13-2 RE Professional to mocna i precyzyjna wiertarka bezudarowa o konstrukcji pistoletowej. Zastosowano w niej silnik o dużej mocy (750 W) i dwubiegową przekładnię. Na pierwszym biegu wiertarka dysponuje obrotami do 1000/min i nominalnym momentem obrotowym 6,8 Nm, zaś na drugim wynoszącymi 3000/min i momentem o wartości 2,5 Nm. Niemiecki producent tak zestopniował przekładnię, że urządzenie doskonale sprawdzi się zarówno w pracach wymagających dużego momentu (np. wiercenie na 1. biegu dużych otworów w materiałach drewnianych czy elementach metalowych), jak

i sporej prędkości obrotowej (2. bieg), np. wykonywanie w stali wiertłami krętymi otworów o małych średnicach. 2-biegowe wiertarki bezudarowe dostępne na rynku dysponują przeważnie niższymi obrotami zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego przełożenia. Dlatego lepiej sprawdzają się w obróbce materiałów drewnianych niż elementów metalowych. Nowy Bosch GBM 13-2 RE Professional eliminuje więc mankamenty takich konstrukcji ograniczających ich uniwersalność. Ponieważ niemiecki producent zastosował w nowym sprzęcie silnik o sporej mocy 750 W (o 200 W wyższej niż w poprzednim modelu), urządzenie przy nieco wyższych obrotach na pierwszym biegu (średnio o 250-350 obr./min wyższych od prędkości wiertarek spotykanych na rynku) bezproblemowo poradzi sobie z otworami o dużych średnicach, np. w drewnie wywiercimy nim otwór o średnicy 32 mm. Używając 2. biegu, w drewnie wykonamy otwór o średnicy 20 mm. W przypadku metalu na 1. biegu możemy wiercić otwory o średnicy do 13 mm, a na 2. – do 8 mm. Należy tu nadmienić, że wyższe obroty z dużym momentem umożliwiają bardzo szybki postęp prowadzonych prac. Konstruktorzy wyposażyli Boscha GBM 13-2 RE Professional w zależności od modelu w szybkomocujący lub kluczykowy uchwyt wiertarski o średnicy mocowania 1,5-13 mm.

W nowej wiertarce zastosowano też elektronikę w postaci płynnej regulacji prędkości obrotowej za pomocą włącznika spustowego. Jej maksymalną wartość ustawiamy pokrętłem znajdującym się we włączniku spustowym. Kierunek obrotów zmieniany elektronicznie za pomocą dźwigni umieszczonej nad spustem.

Wiele wiertarek beuzdarowych to konstrukcje mocno oszczędne materiałowo, bowiem królują w nich plastiki. Bosch GBM 13-2 RE Professional idzie pod prąd popularnemu obecnie trendowi oszczędności materiałowych. Zastosowano w nim bowiem metalową skrzynkę przekładniową, która nie tylko podnosi trwałość napędu (bardzo efektywnie odprowadza ciepło) i chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także umożliwia pewne oraz dokładne osadzenie mechanizmów maszyny. Konsekwencją tego jest precyzyjnie obracające się wrzeciono, co ma szczególne znacznie podczas dokładnego wiercenia w metalach. Warto tu wspomnieć, że GBM 13-2 RE Professional wyposażono w trwałe kulowe mocowania kabla. Jego długość wynosi 4 m, co jest wystarczające do wygodnej pracy.

Konstruktorzy z Boscha tylko nie zadbali o dokładność i efektywność pracy, ale także o jej bezpieczeństwo. Wyposażyli bowiem GBM 13-2 RE Professional w mechaniczne sprzęgło przeciążeniowe, które rozłącza napęd wrzeciona w przypadku zablokowania się wiertła w obrabianym materiale. Dzięki temu w takich wypadkach nie dochodzi do nieprzyjemnego wykręcania rąk operatorom. Warto tu zwrócić uwagę, że sprzęgło przeciążeniowe w przypadku wiertarek bezudarowych to unikalne rozwiązanie.
GBM 13-2 RE Professional jest nie tylko bezpieczna w pracy, ale także wygodna. Powodem tego są m.in. niska waga sprzętu (2,4 kg) i kompaktowa konstrukcja. Ponadto znajdziemy w nim dobrze wyprofilowany uchwyt główny z okładziną antypoślizgową i rękojeść dodatkową z mocowaniem zapadkowym przeciwdziałąjącym obracaniu się jej podczas pracy. Testowaną maszyną możemy więc pracować wygodnie jedną lub dwoma rękami.

Podczas praktycznych testów sprawdziliśmy efektywność Bosch GBM 13-2 RE Professional w trudnych zadaniach wiercenia otworów o dużych średnicach. I tak zaczęliśmy z grubej rury, montując w wiertarce świder o średnicy 32 mm i wiercąc nim na 1. biegu w belce sosnowej otwór o głębokości 12,5 cm.

Próba ta trwała 8,93 s. W drugim teście wierciliśmy (II bieg) otwór w stalowym elemencie o grubości 11 mm za pomocą wiertła 8 mm. Trwało to 40,02 s. W ostatniej trzeciej próbie wykonaliśmy na 2. biegu otwór przelotowy o długości 4 cm i średnicy 20 mm w twardej płycie wiórowej (blat kuchenny) za pomocą wiertła krętego do drewna. Zadanie to wykonaliśmy w 21,81 s.

Podczas testów wiertarka pokazała, że faktycznie możemy nią bardzo efektywnie pracować. Urządzenie jest wygodne w trzymaniu i operowaniu, można nim więc bezproblemowo aplikować większy posuw i tym samym zwiększać wydajność pracy. Nie mieliśmy też problemów ze zmianą biegów, ich przełączanie przebiegało płynnie, bez żadnych zacinań trybów przekładni. Reasumując, Bosch GBM 13-2 RE Professional to wiertarka, która oprócz dużej efektywności pracy oferuje nam wiele unikalnych wartości dodanych: precyzyjne wiercenie, faktyczną a nie deklarowaną łatwość obsługi, jak też wysoki poziom bezpieczeństwa operowania maszyną.

 

Dane techniczne wiertarki Bosch GBM 13-2 RE Professional

Maks. średnica wiercenia w stali (1./2. bieg)13/8 mm
Średnica wiercenia w aluminium (1./2. bieg)20/12 mm
Średnica wiercenia w drewnie (1./2. bieg)32/20 mm
Moc750
Obroty bez obciążenia (1./2. bieg)0-1000/0-3000 min-1
Nominalny moment obrotowy

(1./2. bieg)

6,8 / 2,5 Nm
Typ uchwytu wiertarskiegoszybkomocujący lub kluczykowy
Średnica mocowania uchwytu1,5-13 mm
Elektroniczna regulacja obrotów+
Obroty w prawo/lewo+
Sprzęgło przeciążeniowe+
Waga2,4 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość1214
Gość1214
5 lat temu

Bardzo fajny artykuł. Tak se myślę, bo się zastanawiam. Jaką wiertarkę polecielibyście mi do wiercenia włącznie w profilach stalowych, i w drzewie ? Bo się zastanawiam pomiedzy: Bosch gsb 21-2 re, i tą Bosch gmb 13-2 re ?