Wiercenie z optymalnymi obrotami w metalu

Aby szybko wywiercić otwory w metalu i nie zużyć nadmiernie wiertła, należy zastosować odpowiednią prędkość pracy. Zależy ona od twardości wiertła oraz wytrzymałości metalu i jest najczęściej określana przez producenta wiertła.

Jeżeli prędkość skrawania (vc) jest znana, osoby obrabiające metal dostosowują prędkość obrotową lub bieg wiertarki czywiertarko-wkrętarki do średnicy otworu. Zasadniczo obowiązuje następująca reguła: im twardszy metal, tym niższą prędkość obrotową należy wybrać. Aby dokładnie określić prędkość obrotową, należy zastosować następujący wzór: prędkość obrotowa (n) = (vc x 1000)/(? x d) [obr./min], gdzie d to średnica wiertła.


Wiertarko-wkrętarki

akumulatorowe z czterema biegami do intensywnej eksploatacji
W przemyśle i rzemiośle często wykorzystuje się wiertarko-wkrętarki akumulatorowe zamiast zwykłych wiertarek. W ostatnich latach stały się one coraz wydajniejsze. Narzędzia akumulatorowe są dostępne z czterema biegami i prędkością obrotową do 4000 obrotów/min. 4-biegowe wiertarko-wkrętarki akumulatorowe ASCM należą do najbardziej wydajnych w ofercie firmy FEIN. Zapewniają optymalną prędkość obrotową, a tym samym optymalnie dobrane prędkości cięcia dla każdej średnicy otworu.


Pierwszy krok: ustalenie prędkości cięcia

Jeżeli producent wiertła nie ustalił prędkości skrawania, w odniesieniu do najpopularniejszych typów wiertarek firma FEIN stosuje następujące zalecenia. Po pierwsze, standardowe wiertła ze stali szybkotnącej są odporne na ścieranie i wiercą otwory w stali konstrukcyjnej z prędkością cięcia do 40 m na minutę. Po drugie, wiertła z powłoką z azotku tytanu (TiN) pracują z mniejszym tarciem i są twardsze. Wyróżniają się znacznie wyższą prędkością cięcia wynoszącą 50 m na minutę i dłuższą trwałością. Po trzecie, wiertła z węglików spiekanych są bardziej kruche i wrażliwe na duże obciążenia ściskające. Wykorzystuje się je do bardzo ciągliwych metali, np. do stali kutej. Osiągają one prędkość cięcia wynoszącą 70 metrów na minutę w przypadku stali konstrukcyjnej.


Drugi krok: wybór biegu wiertarko-wkrętarki
FEIN zaleca dobranie odpowiedniego biegu w zależności od średnicy wierconego otworu i prędkości cięcia. Na przykład, otwór o średnicy 4 mm można wiercić, korzystając z czwartego biegu z prędkością 3950 obrotów na minutę, natomiast do wywiercenia otworu o średnicy 8 mm można użyć trzeciego biegu o prędkości 1950 obrotów. W przeciwieństwie do 2-biegowych wiertarko-wkrętarek wyżej opisane urządzenia pracują znacznie szybciej i dokładniej.

FEIN Select – elastyczna oferta narzędzi akumulatorowych do profesjonalnej obróbki metalu
Oprócz 4-biegowych wiertarko-wkrętarek akumulatorowych ASCM firma FEIN oferuje też wydajne elektronarzędzia akumulatorowe do wkręcania i wiercenia w blachach lub do ich cięcia. Od lipca 2015 r. firma FEIN umożliwia swoim klientom z rzemiosła i przemysłu tworzenie indywidualnych zestawów 18-woltowych urządzeń akumulatorowych. Nowa linia produktów FEIN Select jest przeznaczona dla firm z branży obróbki metalu i obejmuje 12 różnych pojedynczych urządzeń oraz dwa podstawowe zestawy akumulatorowe. Jeśli w warsztacie znajdują się już inne elektronarzędzia akumulatorowe FEIN, można niewielkim kosztem rozbudować park maszynowy. Każde elektronarzędzie FEIN Select jest dostarczane w wysokiej klasy walizce z tworzywa sztucznego. Elektronarzędzia FEIN są dostępne w sprzedaży w specjalistycznych sklepach. Lista sklepów znajduje się na stronie: http://www.fein.pl/pl_pl/wyszukiwanie-dystrybutora/ (odwiedź FEINa również na YouTube: http://www.youtube.com/user/FEINPoland).

ZOBACZ TAKŻE
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Walek38
Walek38
6 lat temu

W wymagających podłożach póki co u mnie egzamin zdają najlepiej SDSy, są oczywiście różne w sprzedaży, więc to jest tak naprawdę kwestia preferencji. Mam kumpla, który zwraca uwagę głównie na to czy wiertło jest kobaltowe czy nie

pins
Admin
Reply to  Walek38
6 lat temu

Sz. Internauto, dziękujemy za komentarz, ale zwracamy uwagę, że wiertła typu SDS to wiertła ogólnie mówiąc do materiałów budowlanych (beton, kamień, żelbeton, cegła, mur itd.), czyli wiertła udarowe, natomiast wiertła z dodatkiem kobaltu to wiertła do stali, a więc zupełnie innego rodzaju. Prosimy ich nie mylić i wstawiać linków do komentarzy oraz marek narzędzi w celu reklamy.
pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

Taas
Taas
Reply to  pins
7 miesięcy temu

Szanowny adminie. Polecałbym douczanie jeśli tak Pan uważa. SDS to typ uchwytu wiertarskiego a nie typ wiertła.

pins
Admin
Reply to  Taas
7 miesięcy temu

Sz.Panie, pierwotnie nazwa “SDS” dotyczyła uchwytu narzędziowego w młotowiertarce, ale jej użycie zostało rozszerzone na wiertła z uchwytem SDS. Prowadzi więc Pan spór językowy, a nie merytoryczny. Zresztą nikt Panu nie zabrania używania nazwy “SDS” w pierwotnym jej sensie, czyli do uchwytów SDS w młotowiertarkach czy elektropneumatycznych młotach udarowych, a nam nikt nie zabrania jej używania w szerszym sensie. Tyle mamy na ten temat do powiedzenia. Natomiast Panu polecilibyśmy douczenie się logiki i łyknięcie nieco wiedzy o języku potocznym. Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

pins
Admin
Reply to  pins
7 miesięcy temu

Niestety, Szanowny Komentator nie ma racji, gdyż rodzaj uchwytu określać może też typ wiertła, i tak są wiertła udarowe (tzw. standardowe), czyli do wiertarek udarowych, i wiertła udarowe SDS-plus do młotowiertarek. Użycie tej nazwy to nie wymysł redakcji, lecz praktyka codzienna branży narzędziowej. Służy ona do rozróżniania typów wierteł udarowych. Nie używa się jej wprawdzie do wierteł spiralnych do metalu, gdyż takie wiertła, generalnie mówiąc, nie są przeznaczone do wiercenia młotowiertarkami, a ich wykonanie z uchwytem SDS-plus to tylko “ukłon marketingowy” w stronę użytkowników tych maszyn. Powód jest bardzo prosty – uchwyt SDS-plus młotowiertarki nie nadaje się do dokładnego wiercenia… Czytaj więcej »