Wiertarki udarowe (część VI). Podstawowe ogólne zasady ich doboru

Podstawowym kryterium jest zakres obrabianych materiałów i wykonywanych operacji oraz średnica wierconych otworów, intensywność używania, a także wydajność.

Dlatego powinniśmy najpierw zwrócić szczególną uwagę na takie parametry, jak moc i moment obrotowy. To one określają podstawowe możliwości tych maszyn. Wybierana maszyna powinna dysponować zawsze odpowiednim, tj. co najmniej 25-procentowym zapasem mocy. Dlatego, jeśli chcemy np. wiercić otwory o średnicy 10 mm w betonie, nie należy kupować urządzeń, których maksymalna zdolność wiercenia w tym materiale wynosi tylko 10 mm. Do takiej pracy stosowna będzie wiertarka o maksymalnej średnicy wiercenia w betonie wynoszącej 14 mm.

loading="lazy" src="https://www.portalnarzedzi.pl/img/uploads/nowy_upload/Nowy_folder/GN7_2015/Wiertarki_udarowe/GSB162_2RE_Kreiss_121mm_119.jpg" alt="" width="700" height="467"/>
Jeżeli zamierzamy bardzo intensywnie pracować wiertarką, powinniśmy wybrać maszynę klasy profesjonalnej przemysłowej, odznaczającą się najwyższą trwałością i wytrzymałością na przeciążenia. Jeżeli elektronarzędzie będzie wykorzystywane do obróbki wielu różnych materiałów i wykonywania różnych operacji, powinno być wyposażone w elektroniczne układy sterowania i optymalizowania parametrów obróbki. Jednakże pamiętajmy, że maszyny uniwersalne zwykle są zoptymalizowane do pewnej ograniczonej liczby operacji, pozostałe można nimi wykonywać z małą wydajnością i efektywnością. Na przykład, wiertarką można ciąć elementy metalowe za pomocą tarcz korundowych mocowanych za pośrednictwem specjalnego uchwytu. Jednakże do tej operacji lepiej nadają się szlifierki kątowe. Dlatego w wypadku wykonywania seryjnego cięcia zakupuje się szlifierki, a nie wiertarki.

Ponieważ wiertarkami udarowymi pracują ludzie, istotna dla wydajności pracy nimi jest nie tylko sama moc, ale także takie cechy jak ergonomiczność, łatwość obsługi czy niski poziom wibracji. Od wygody pracy tymi urządzeniami w dużym stopniu zależy także jej efektywność i wydajność. Dlatego zawsze należy wybierać maszyny ergonomiczne i łatwe w obsłudze.