Wiertła udarowe (część IV). Wiertła udarowe SDS-plus

Wiertła udarowe SDS-plus przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicach od 4 do 32 mm i głębokości od 110 do 1000 mm.

Posiadają one od dwóch do pięciu ostrzy. Profesjonalne wykonania tych wierteł mają główkę wyposażoną w płytkę z węglików spiekanych ze specjalnym kształtem ostrza oraz rowki spiralne (przeważnie 2-zwojne, 2+2-zwojne lub 4-zwojne) w celu zwiększenia szybkości i efektywności odprowadzania urobku. Płytka z węglików spiekanych jest głęboko osadzona w rdzeniu, wystaje tylko jej końcówka.

Połączono ją z korpusem jedną z wymienionych wyżej technologii lutowania. W przypadku wierteł

z 5-ostrzową główką węglikową, jak już wspomnieliśmy, mocuje się ją do korpusu technologią łączenia dyfuzyjnego. Wiertła SDS-plus mają płytki wykonane w zależności od klasy narzędzia z odpowiednio zoptymalizowanej mieszanki węglików, o czym wspominaliśmy wyżej. Ostrza płytki posiadają szpiczaste zakończenie, które ułatwia centrowanie osi otworu i umożliwia szybkie wiercenie nawet w zbrojonym betonie. Są one więc ukształtowane dynamicznie, tak jak ostry szpicak. Dlatego zagłębiają się łatwiej i kruszą więcej materiału. Dzięki temu zwiększono wydajność wiercenia takim wiertłem w porównaniu do tradycyjnych wykonań tych narzędzi.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podpórka Wolfcraft 4042000 do płyt kartonowo-gipsowych

Teleskopowa podpórka to sprytne rozwiązanie, które pomaga w montażu płyt kartonowo-gipsowych na sufitach. Służy do wstępnej stabilizacji i nie wymaga od montażystów stosowania dodatkowych drabin czy rusztowań.

Podpórka Wolfcraft 4042000 to trochę bardziej rozbudowana wersja marketowych tyczek rozporowych. Niemiecki produkt to także konstrukcja teleskopowa, która składa się z trzech wysuwanych elementów na maksymalną wysokość 290 cm (minimalna 160 cm). Jednak – w przeciwieństwie do zwykłych rozwiązań – w Wolfcrafcie zastosowano dwa mechanizmy regulacji wysokości (rozsuwu teleskopu). Pierwszy służy do zgrubnego rozsunięcia elementów – po prostu odkręcamy

śrubę zaciskową i wysuwamy teleskopowo pierwszą wewnętrzną rurę. Drugim z kolei już dokładnie regulujemy wysokość podpórki – służy do tego celu sprężynowy mechanizm dociskający. Jest to dźwignia, która wypycha ostatni teleskop i podnosi ułożoną na podpórkę płytę na zadaną wysokość. Po zamocowaniu płyty do stelaża „pompowaną” część teleskopu odblokowuje się jednym naciśnięciem dźwigni zwalniającej.

 

Na obu końcach podpórki Wolfcraft 4042000 znajdziemy dwie duże stopy robocze o wymiarach 205 x 80 mm. Obie z gumową okładziną zapobiegają ślizganiu się materiału (górna) i całej tyczki (dolna). Warto wspomnieć, że obie stopy są ruchome (przegub) i dzięki temu pozwalają np. podpierać płyty montowane na suficie pod skosem. Podpórkę można obciążyć materiałem o maksymalnej masie 30 kg. To zasługa bardzo wysokiej jakości wykonania tego narzędzia – tyczka jest praktycznie w całości wykonana z metalu. Naszym zdaniem, podpórka Wolfcraft 4042000 znacznie skraca i upraszcza montaż płyt g-k i powinna się znaleźć na wyposażeniu każdej szanującej się firmy zajmującej się pracami wykończeniowymi i remontowymi.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu