Wyrzynarki (część II d). Konstrukcja wyrzynarek

Tak jak wszystkie elektronarzędzia, wyrzynarki mają zespół włącznika z blokadą, zaś niektóre dodatkowo wyposażone są jeszcze w elektroniczną regulację częstotliwości suwów, a także w elektroniczne układy stabilizujące pracę (Constant Electronic) oraz zabezpieczające przed przeciążeniem, które wyłączają urządzenie w wypadku nadmiernego wzrostu temperatury uzwojeń silnika lub pojawienia się za dużego prądu.

Pewnym novum jest zastosowana przez Festool w wyrzynarkach Carvex automatyka dobierająca optymalną częstotliwość suwów brzeszczotu do oporów skrawania, w którą wyposażone są maszyny przewodowe i bezprzewodowe niemieckiego producenta. W maszynach akumulatorowych stosuje się też układy optymalizujące pobór prądu z ogniw oraz komunikujące się z

baterią, co np. pozwala informować o stopniu jej naładowania za pomocą wyświetlaczy diodowych. Należy tu więc wspomnieć o innowacyjnej funkcji elektroniki zastosowanej w akumulatorowych wyrzynarkach Festool Carvex, czyli o ekonomizacji pracy polegającej na optymalnym wykorzystaniu energii zgromadzonej w bateriach. Funkcja ta m.in. zmniejsza częstotliwość suwów na biegu jałowym, a także tak dobiera ich wartość w czasie pracy, aby urządzenie działało wydajnie i jednocześnie efektywnie. Festool zastosował też nowy typ włącznika.


Włączanie/wyłączanie polega na przyciśnięciu jednego z dwóch przycisków rozmieszczonych na obu stronach obudowy maszyny, a nie – jak to jest w tradycyjnych tego typu rozwiązaniach – na przesunięciu włącznika i trwałym jego zablokowaniu, np. przyciskiem zapadkowym w przypadku klasycznych wyrzynarek typu żelazkowego. Nowy włącznik ułatwia także znacznie obsługę maszyny.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments