Wideotest wierteł płaskich Abraboro

Wiertła płaskie to chyba najpopularniejsze narzędzie do wiercenia w drewnie. Cechuje je prosta konstrukcja i stosunkowo wysoka efektywność wiercenia. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej wiertłom płaski Abraboro.

 

 

Wiertła płaskie do drewna Abraboro mają klsyczną konstrucję. Są wykonnane ze stali narzędziowej i mają bardzo prostą budowę. Składają się z płaskiej głowicy skrawającej przechodzącej w uchwyt cylindryczny zakończony sześciokątem SW 1/4”. W ich głowicy są trzy rodzaje ostrzy: (1) prowadzące, tzn. ustalające osiowość otworu, (2) skrawające, czyli wycinające wnętrze otworu, i (3) boczne przecinające włókna i wycinające obwód otworu. Pierwsze z ostrzy ma kształt trójkątnego szpica wystającego znacznie poza ostrza wycinające. Drugi rodzaj krawędzi skrawających to dwa ostrza wycinające wnętrze otworu. Trzeci rodzaj ostrzy, tzn. ostrza boczne, mają za zadanie wykrawać obwód otworu i przecinać włókna drewna. Efektem ich zastosowania jest uzyskanie otworów o wyższej jakości w stosunku do wierteł płaskich, które ich nie posiadają.

Wiertła płaskie Abraboro mają średnice od 8 do 38 mm zwiększane w skokach o 2 mm. W redakcyjnym przetestowalśmy wierło 8 mm, wykorzystując do tego wiertarko-wkrętarkę sieciową Kress 650 BS QuiXS (moc – 650 W, obroty – 3200/min) oraz wiertarko-wkrętarkę 14,4 V Perles HB 6142-14LT zasilaną z akumulatora Li-Ion 1,4 Ah (obroty na II biegu – 1550/min). Kressem wierciliśmy w elemencie z drewna dębowego na głębokość 2 cm (otwór przelotowy), uzyskując czas ok. 1 s; zaś Perlesem w desce sosnowej na głębokość 2,7 cm (też otwór przelotowy) w czasie 2 s. Jak widać, wiertła płaskie Abraboro mają dużą wydajność, jednakże wymagają do tego zastosowania maszych o odpowiedniej mocy.

 

LP

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments