Test wierteł SDS plus Milwaukee MS2

Najnowsze wiertła udarowe SDS-plus Milwaukee MS2 są aż o 25% szybsze od produktów konkurencji i o 12% wydajniejsze od obecnie oferowanych wierteł tej marki. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy ich efektywność pracy, używając do tego młotowiertarki Milwaukee PLH 20.

Szybkość wiercenia Milwaukee zwiększyło dzięki opracowaniu specyficznej konstrukcji wierteł MS2. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ich głowicę 2-ostrzową wykonaną w systemie Power Braker. Ma ona trzy agresywne tzw. włączniki mocy, czyli specjalne wypusty na krawędziach tnących, które wytwarzają podczas wiercenia efekt burzenia i wywołują mikropęknięcia w obrabianym materiale. Efektem tego jest kruszenie większej ilości materiału przez

pojedynczy udar niż ma to miejsce w przypadku standardowych wierteł, łatwiejsze zagłębianie się narzędzia w materiale i znacznie szybsze wiercenie.

 

Kolejnym elementem konstrukcji głowicy, który podnosi efektywność pracy, jest zaostrzona końcówka centrująca. Ułatwia ona rozpoczęcie wiercenia w dokładnie wyznaczonym punkcie (szczególnie przydatne na gładkich powierzchniach) i pomaga w utrzymaniu okrągłości wierconego otworu. Z kolei ścięte (sfazowane) końcówki ostrzy zabezpieczają narzędzie robocze przed uszkodzeniem w momencie natrafienia na pręt zbrojeniowy i ograniczają ryzyko zakleszczenia się wiertła.


Inżynierowie opracowali także specjalny kształt spirali odprowadzającej urobek. Oprócz głębokich rowków jest ona coraz cieńsza w kierunku końcówki wiertła, co zapewnia mniejsze tarcie, a tym samym większą prędkość wiercenia. Przy tych wszystkich elementach nie wolno zapominać o wzmocnionej konstrukcji korpusu (grubszy), co zapewnia przeniesienie pełnej mocy na końcówkę wiertła bez powstawania nadmiernych drgań. Dzięki temu narzędzia te są bardzo trwałe i wytrzymałe.

 

Wiertła Milwaukee MS2 przeznaczone są głównie do pracy z akumulatorowymi młotkami SDS-plus. W sprzedaży znajdą się wiertła o średnicach od 4 do 26 mm i długościach od 110 do 1000 mm.

W testach sprawdziliśmy wiertła MS2 o średnicy 6 i 14 mm. Pierwszym wywierciliśmy otwór przelotowy o długości 10 cm w bloczku granitowym w czasie 7,9 s, a drugim – w elemencie z betonu B45 (długość otworu 8,5 cm), co zajęło nam 12,98 s. Do napędu testowanych narzędzi użyliśmy młotowiertarki Milwaukee PLH 20 o mocy 630 W i energii pojedynczego udaru 1,7 J i (obroty luzem – 3700/min, częstotliwość udarów – 4300/min).

 

Podsumowując uzyskane wyniki, można powiedzieć, że wiertła Milwaukee MS2 to bardzo szybkie narzędzia. Podczas testów zauważyliśmy, że nadzwyczaj wydajnie pracuje ich spirala, szybko wyrzucając urobek z dużą siłą. Naszym zdaniem są one doskonałą propozycją dla fachowców wykonujących seryjne wiercenia, np. podczas wykonywania ociepleń budynków, gdzie szczególnie  liczy się bardzo krótki czas wykonywania pracy.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments